Egy wordpress weboldal több okból kifolyólag is lehet lassú. A helyzet felméréséhez a legfontosabb lépés, hogy átgondoljuk, hogy ez átmeneti lassúság, vagy a weboldal már az elkészülte óta lassú. Egy weboldal átfogó állapotáról nagyon pontos képet kaphatunk a Google PageSpeed Insights használatával.
A jó hír az, hogy egy átmenetileg lassú weboldal kijavítása habár lehet időigényes, azonban pénztárcabarátabb feladat, mint egy teljesen új weboldal elkészítése. Ha a hibakeresés és javítás nem sikeres, tekintsd meg wordpress weboldal készítésről szóló aloldalunkat, és kérj egy díjmentes árajánlatot.
Az átmenetileg lassú weboldal okai
Ha a weboldalunk csak egy ideje (például a legutóbbi frissítés, fejlesztés) óta, – vagy ha pontosan nem is tudjuk megállapítani, hogy mióta, de – lassú, első körben érdemes a webtárhely szolgáltatót, és magát a weboldalt ellenőrizni.
Rossz vagy túl sok bővítmény használata
Egy lassú wordpress weboldal esetében rosszul fejlesztett bővítmények, vagy sok fölösleges bővítmény használata: sajnos sok kezdő és nem kezdő weboldal készítő elköveti azt a hibát, hogy a programozás tudásának hiányában minden apróbb feladat elvégzésére bővítményeket alkalmaz. A wordpress weboldalak bővítményeiről azt kell tudni, hogy egy-egy funkció ellátására készülnek, viszont minden esetben (néha kevesebb, de inkább több) PHP parancssor futtatásával működik. Ez nagy mértékben meg tudja növelni a szerveroldali válaszidőt, ami magával hozza a weboldal lassulását.
A megoldás: át kell nézni, hogy melyek azok a bővítmények, amelyek leterhelhetik az oldalt, és kikapcsolásukkal egyesével ellenőrizni az oldalbetöltés sebességét.
Rosszul optimalizált képek is állhatnak a lassú weboldal mögött
A lassú wordpress weboldal hátterében nagyon gyakran állhat, hogy a weboldalon elhelyezett képek nem harmadik generációs képformátumba tömörítve jelennek meg. A harmadik generációs képformátumok a .webp és a .avif kiterjesztésű fájlok. Egy .webp kiterjesztésű kép akár 25-34%-kal kisebb méretű lehet, mint egy teljesen azonos .jpg kiterjesztésű fájl, jelentős minőségveszteség nélkül. A helyes fájlkiterjesztés megválasztása előtt azonban fontos minden képet a megfelelő méretűre méretezni, hiszen teljesen fölösleges egy 1920×760 pixel méretű képet feltölteni, ha tudjuk, hogy bélyegképként fogjuk használni azt.
A megoldás: használjunk képtömörítő bővítményt, amely a weboldalon már elhelyezett képeket egy harmadik generációs formátumba tömöríti, ezzel jelentősen javítva a betöltési időt.
Nem használunk cache gyorsítótárat
A cache használatával a weboldal a gyakran betöltött elemeket tömörítve, egy fájlban helyezi el, amely a legközelebbi látogatáskor a cache memóriából fog betöltődni. Ezzel megspórolja a távoli (pl. adatbázis) lekéréseket, és az adatokat készen tölti be.
A megoldás: válasszunk ki egy már jól bevált cache bővítményt, állítsuk be, és ellenőrizzük a Google PageSpeed Insights segítségével a teljesítmény javulását. SPOILER ALERT: meg fogunk lepődni!
Nagy számú HTTP lekérés
Nem csak egy wordpress weboldal esetében fontos, hogy igyekezzünk a saját webtárhelyünkön elhelyezni a felhasznált Javascript és CSS fájlokat, hiszen külső tárhelyen lévő esetében minden egyes oldalbetöltésnél nagy mennyiségű HTTP lekérés futhat le, ahol szintén negatív szerepet játszhat a saját weboldalunk betöltési idejében a külső szerver lassú betöltési ideje.
Ha nem működnek a fentebb felsorolt technikák, és a weboldal lassú marad
Sajnos, ha a fentebb felírt technikák nem vezetnek eredményre, vagy a weboldal összeomlását okozzák, akkor a weboldal valószínűleg már az alapjaiban is gyenge teljesítményű, és már a legalapvetőbb sorokból adódhat a hiba. Ennek javítására nincs bevett gyakorlat, hiszen ezek kijavítása akkora feladat lenne, ami felér egy helyesen fejlesztett weboldal elkészítésével.
Amennyiben ez a helyzet, látogass el kifejezetten wordpress weboldal készítésről szóló aloldalunkra, ahol akár egy díjmentes árajánlatot is kérhetsz!